Hepsiburada.com’un  e-ticaret tarihsel süreci ve Şirket Ruhu 17.06.2021

1999 yılında başlayan Türkiye’nin e-ticaret serüveninde önemli paya ve gelişime sahip hepsiburada.com, geçmiş 22 senede e-ticaret sektörüne bir çok oyuncu, eğitimci, tedarikçi, rakip, işgücü, deneyimli çalışanlar vb katkıları yadsınamaz bir gerçektir. estore.com.tr, bascuda.com, deppo.com ve şimdilerde her biri tarihe gömülen bu e-ticaret sitelerinin de takip ettiği, örnek aldığı platform olmuştur.

Yahoo.com ve altavista.com gibi zamanın devleri varken, google.com dahi yokken gittigidiyor.com ve sahibinden.com bile isimleri duyulmazken bu girişimcilik ruhunu başlatanlar çok başarılı ve zamanın şartlarına göre devrim niteliğinde gelişime imza atmışlardır.

DEVAMI >

Hepsiburada.com ve Trendyol.com “Pazaryerleri”nde Kargo Fiyatlandırmaları 12.06.2021

Son 1 yıldır devam eden ve her bitiş zamanında “yoğun istek ve tedarikçiye destek “olarak uzatılan, tedarikçilere kargo fiyatlamaları desteği, acımasız rekabet ve tekel olma yolunda güçlü ve hızlı ilerleyen Trendyol.com un 50 tl altı “3 baremli” yapılandırması ile devam etmektedir.

Buna karşılık “artık 2.oyuncu” olan Hepsiburada.com, 15 Haziran 2021 tarihinden geçerli, süregelen tek baremli kargo desteği, 2 bareme çıkmak yerine tek baremde kalmasına ek olarak, Aras Kargo da da verdiği desteği kaldırıp oyun dışı bırakırken sadece “HepsiJet” üzerinden devam edeceğini duyurması, eğer ki bir düzeltme bildirisi gelmezse, sektörde 1-2-3 yerine 1 ve sonrası diye devam edecek gibi gözüküyor.

 

DEVAMI >

 

E-Ticaret Yerine Getirme Modellerine Genel Bakış 01.06.2021

E-ticaret ile ilişkili, perakendecinin rolünün yanı sıra bir ürünün depolanma ve son kullanıcıya dağıtılma şeklini belirleyen üç ana gerçekleştirme modeli vardır . Bu modellerin , işletmenin operasyonel özellikleri ve günlük işleyişi ve genel işletme marjı üzerinde önemli bir etkisi vardır . 

Dropshipping Modeli

 

Bir stoksuz satış modelinde, e-ticaret işi, satıştaki ürünlerin fiziksel olarak mülkiyetini almaz . Mağaza sahibi ürünleri stokta tutmaz ve tutulan stok yoktur. Bunun yerine siparişler doğrudan, ürünlerin depolanmasından ve müşteriye gönderilmesinden sorumlu olan üreticiye gönderilir . Bu anlamda, satıcı ürünleri asla görmez veya dokunmaz , bu da daha geleneksel bir sipariş karşılama modelini benimsemeye göre bazı benzersiz avantajları vardır.

DEVAMI >